Bułgaria

Bułgaria – zwiedzanie, zabytki w Bułgarii

Sozopol – czyli nadmorska stolica Bułgarii. W okresie wakacyjnym, miasto jest oblegane przez turystów i plażowiczów. Po obu stronach Sozopolu leżą piękne, piaskowe, żółte plaże, z przejrzystą wodą, która czeka na amatorów nurkowania. Sozopol to również najstarsze miasto na wybrzeżu czarnomorskim, które otrzymało status ochronny UNESCO. Pierwsze wzmianki o tym mieście dochodzą sprzed epoki brązu. Symbolem miasta od zawsze jest kotwica, znajdowała się ona również na monetach z VI wieku p.n.e.

 

Atrakcje w Sozopolu zależą od części miasta jaką zwiedzimy, nową czy starą. Nowa część jest bardziej hałaśliwa, z większą ilością barów restauracji oraz dyskotek. Na ulicach panuje gwar a lokale bywają do późna otwarte. Plaża w tej części nie jest zbyt urodziwa, na części trwają prace archeologiczne zaś czystość pozostawia wiele do życzenia oraz piasek nie jest zbyt czysty.

 

Stara część miasta jest bardziej spokojna, plaże są czyste a wszechobecna ilość zabytków zachęca do powolnego spacerowania. W tej części znajduje się Muzeum Archeologiczne, cerkiew św. Bogurodzicy oraz Galeria sztuki.

 

Starówka w Sozopolu oferuje ponad 200 domów z przełomu XVIII i XIX wieku, kamienne, wąskie uliczki i urocze knajpki z tarasami położonymi na klifach, z widokiem na morze czarne. Oprowadzaniem turystów po starym mieście zajmuje się Fundacja Sozopol, która w swojej siedzibie posiada ciekawe wystawy.

 

Cerkwie w Sozopolu, to również ciekawostka turystyczna, szczególnie, że u nas w kraju przeważają kościoły.

Cerkwie w Sozopolu to:

 

– Cerkiew św. Jerzego,

– Cerkiew św. Zosima,

– Cerkiew Najświętszej Marii Panny

– Cerkiew św. Cyryla i Metodego

 

Przylądek świętego Tomasza

Leży on 15km, na południe od miasta, jest bardzo dobrym miejscem do nurkowania. Kiedyś, wznosiło się tu starożytne miasto, obecnie jego ruiny możemy oglądać pod wodą. W tym miejscu znajdziemy też zatopione statki czy piękne podwodne morskie królestwa zwierząt.

 

Ciekawostką może być fakt, że Sozopol początkowo był wyspą, dobudowanie kamiennej grobli połączyło miasto ze stałym lądem.

Nessebar – popularne, piękne miasteczko w Bułgarii, położone na wysepce połączonej z lądem stałym. Dla wielu to równie urokliwe miasto co Sozopol, również wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Początki Nessebaru datuje się na V w. p.n.e.., i wtedy nazywamy był Messembria

 

Nessebar podobnie jak Sozopol, jest podzielony na dwie części, starą i nową. Stara część zachwyca pięknie zachowaną starówką, nazywana jest “muzeum pod gołym niebem” albo bułgarskim Dubrovnikiem. Dawna architektura zachwyca turystów na każdym kroku. Z drugiej strony, nowe miasto oferuje przepiękne plaże, nowoczesne udogodnienia oraz liczne bar, kawiarnie i dyskoteki.

 

Nessebar na swoich wąskich uliczkach stanowi mekkę ulicznych malarzy, artystów i muzyków. Na straganach otaczających miasto, poza tanimi wyrobami z chin, możemy kupić koronki z który Nessebar słynie.

 

Co warto zobaczyć:

– Monaster Rilski

– Miasto Kopriwsztica

– Święty Włas

– Warna

– Miasto Melnik

– Aładża Monastyr

– Uzdrowisko Św. Konstantyn i Elena

– Miasto Płowdiw

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *