Chorwacja,  Pogoda

Chorwacja – Pogoda, klimat w Chorwacji

Chorwacja jest słonecznym krajem i kojarzy się nam ze słoneczną pogodą, z gwarancją pogody. Lecz to kraj, który posiada zróżnicowany klimat. Obszar nadmorski znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego, zatem lato jest suche, ciepłe i słoneczne a zimy łagodne i wilgotne. Na terenach wyżynnych i górzystych jest zawsze zimniej niż w reszcie kraju, we wrześniu średnia temperatura to 17 – 18°C. Reszta kraju ma klimat kontynentalny, zima jest zimna i mokra a lata suche i nienadmiernie ciepłe.

 

Na wakacyjny wypoczynek polecanymi miesiącami są te od czerwca do września. W sezonie, słońce świeci tu nawet 10h, w ciągu doby. W czerwcu termometry zaczynają wskazywać powyżej 20 ºC, żeby już w lipcu i sierpniu osiągnąć grubo powyżej 30 stopni. Noce są bardzo ciepłe, co może przeszkadzać, gdy brak jest klimatyzacji w pokoju. Opadów w sezonie letnim jest mało lub wręcz wcale ich nie ma, lecz ostatnimi laty bywały i takie dni kiedy deszcz padał od rana do wieczora.

 

Wysoka temperatura powietrza to również wysoka temperatura morza, temperatura spokojnie przekracza 20 ºC a w lipcu i sierpniu nawet i 25 ºC.

 

Zwiedzanie zaś polecamy w miesiącach kwiecień – maja – wrzesień – październik. Wtedy temperatura powietrza jest przyjemniejsza, turystów jest zdecydowanie mniej i upały nie doskwierają tak bardzo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *