Chorwacja,  Przewodnik po kraju

Chorwacja – Wakacje 2019

Chorwacja, bez wątpienia jeden z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Gwarancja pogody, krystaliczna woda i sympatia Chorwatów to tylko niektóre z powodów, dlaczego tak chętnie wybieramy ten kraj dla spędzenia swojego wakacyjnego wypoczynku. Statystyka nie kłamie, w ubiegłym roku Chorwację wybrało ponad milion Polaków, liczba robi wrażenie.

 

Zacznijmy od pogody. W sezonie czyli od końca czerwca do września, królują upały powyżej 30 stopni, a temperatura wody to średnio 24 stopnie. Słoneczna pogoda zatem jest gwarantowana, o czym piszą wszelkie katalogi z biur podróż. Oczywiście, ostatnie lata pokazują zmienność pogody i nawet na Chorwacji w wakacje mogą się zdarzyć deszczowe dni, lecz to na zasadzie wyjątku aniżeli reguły.

 

Adriatyk, nad którym leży Chorwacja, ma przepiękną tropikalną, turkusową barwę, w której można się zakochać. Ten piękny kolor skusi każdego, nawet osoby, które stronią od kąpieli morskich i nie umiejących pływać. Szczególnie dla tych drugich, Adriatyk jest bardzo przyjazny, przez swoje duże zasolenie ułatwia pierwsze kroki w nauce pływania czy też kąpieli. Mówiąc o morzu, musimy wspomnieć o plażach w Chorwacji, które są inne niż te które spotykamy nad Bałtykiem. W Chorwacji dominują plaże kamieniste, o mniejszej szerokości niż te nad Polskim morzem, lecz ciągną się one przez całe wybrzeża. Dlatego zazwyczaj nie ma problemu ze znalezieniem sobie miejsca.

 

Chorwacja nadal uchodzi stosunkowo za tani kraj. W ostatnim czasie, ceny mocno poszybowały w górę, lecz nadal jest to kraj z cenami przyjaznymi Polakom. Porównując wakacje nad Adriatykiem do wakacji nad Bałtykiem, różnica w cenie nie będzie duża na którąkolwiek ze stron. Różnica w cenie będzie tylko zależała od wybranego standardu.

 

 

Poza plażami i Adriatykiem, które to jednak stanowią największy odsetek podróży Polaków, należy pamiętać o parkach narodowych w Chorwacji czy pięknych miastach które zachwycają swoją historią. Najsłynniejszym parkiem to Narodowy Park Jezior Plitwickich (chor. Nacionalni Park Plitvička jezera). Jest on położony w środkowej części kraju, a jego największa atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.

 

Zwiedzanie w Chorwacji to konieczna wyprawa do Dubrownika, Trogiru czy Splitu. Najlepiej wszystko naraz. Zobaczycie tam urokliwe, wąskie uliczki, cudowne twierdze obronne, zamki, pałace. Warto przed wyjazdem zerknąć na przewodniki internetowe. Chorwacja 2019 wczasy to już dobrze zbadany teren, wiele osób o tym kraju pisało i w przypadku ograniczonego czasu warto zaufać internetowym podróżnikom.

 

Nie możecie zapominać, że Chorwacja to kraj ponad tysiąca wysp. My proponujemy odwiedzenie jednej z najpopularniejszych, lecz każda ma swój klimat i każda jest różna. Brac to wyspa która słynie z najpiękniejszej plaży Chorwacji – Złoty Róg w miejscowości Bol. Korcula to najstarsza wyspa, która jest połączeniem przepięknej przyrody i historii zamierzchłych czasów. Hvar to najpopularniejsza wyspa Chorwacji, która jest uważana za jedną z 10 najpiękniejszych wysp na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *