Grecja,  Pogoda

Grecja 2019 – pogoda, klimat w Grecji

Grecja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Charakteryzuje się on długim, gorącym i suchym latem oraz bardzo łagodną i krótką zimą. Należy jednak pamiętać, że suchość w lecie odnosi się jedynie do bardzo małej ilości opadów, natomiast na wyspach oraz wybrzeżach kraju wilgotność powietrza sięga aż do 70%. Greckie lato jest wprost idealne na wakacje w nadmorskich kurortach; mimo wysokiej temperatury widocznej na termometrach będziemy się czuć wspaniale. Wilgotne powietrze oraz przyjemna bryza sprawią, że nawet nie odczujemy mocy podzwrotnikowego słońca.

Sprawa ma się inaczej w północnej części kraju, gdzie klimat przechodzi w podzwrotnikowy kontynentalny i różni się od tego, który dominuje na południu. Jest tam chłodniej i wilgotniej, a roślinność tamtejszych obszarów jest bogatsza i bardziej różnorodna.
W środkowej i wschodniej części Grecji obserwujemy cechy pośrednie między północą i południem; jest tam o wiele bardziej sucho niż na wyspach i wybrzeżach.

Wybór miesiąca na nasze wakacje w Grecji podlega wielu kryteriom. Wyznaczając doskonałą datę musimy brać pod uwagę przede wszystkim cel naszej podróży, miejsce oraz indywidualne preferencje i tolerancję na pogodę.

Jeśli marzy nam się poznanie kultury Starożytnej Grecji, chcemy zwiedzić i zobaczyć jak najwięcej zabytków oraz dogłębnie poznać starożytne miasta, najlepszym czasem na wycieczkę będzie okres wiosenny oraz jesienny. W Atenach podczas pory letniej jest bardzo ciepło i sucho – temperatury sięgają 40. Zwiedzanie miasta oraz piesze wędrówki są utrudnione, gdyż żar lejący się z nieba oraz gorące powietrze szybko nas męczą. Takie warunki pogodowe sprawiają, że nie jesteśmy w stanie docenić uroku tych wyjątkowych miejsc i cały czar pryska. Najbardziej odpowiednia pora na taką wycieczkę to okres między marcem a majem oraz między październikiem a listopadem. W marcu, kwietniu i listopadzie temperatura może się wahać od 16 do 20, ale w maju oraz październiku jest już wyższa i wynosi ok. 24-25. Przy takiej pogodzie poznawanie kultury Starożytnych Greków staje się o wiele przyjemniejsze, dlatego nie warto planować tego typu podróży na lato.

Lipiec i sierpień są najlepszym wyborem dla zapracowanych i zmęczonych całoroczną rutyną, którzy marzą o wypoczynku i relaksie w nadmorskim kurorcie. Na wyspach i wybrzeżach części kontynentalnej Grecji panuje idealna pogoda, aby spędzać całe dnie na plaży opalając oraz kąpiąc się w błękitnej wodzie. Średnia temperatura wynosi wtedy od 29 do 33, ale przy wysokiej wilgotności powietrza oraz wietrze wcale nie jest dla nas uporczywa. Ciężko się powstrzymać od pływania kiedy woda ma przyjemne 25℃. Morze daje nam nie tylko ochłodę, ale także ogromną frajdę, szczególnie dla rodzin z dziećmi, dla których zabawa w wodzie to najważniejszy element wakacji.
Osobom, które preferują nieco niższe temperatury proponujemy wypoczynek we wrześniu lub czerwcu. Temperatury wtedy nie przekraczają 30
– oscylują w okolicach 27 i 28℃, a równie dobrze nadają się do wypoczynku.

Po upalnym lecie, które kończy się w październiku, nastaje czteromiesięczna deszczowa zima. Odradzamy wtedy planowanie długich urlopów w Grecji. Deszcze zwykle są krótkie i gwałtowne, a dni często słoneczne z temperaturą od 10 do nawet 15℃, zatem warto tym okresie zastanowić się nad weekendowym wypadem, na przykład do Aten. Może być to świetna okazja na oderwanie się od polskiej mroźniej zimy i zobaczenie pięknej stolicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *